Úspechy našej školy a našich študentov

aj z pohľadu predmetov

Biológia a chémia

Pre skvalitnenie vyučovania a popularizáciu predmetov biológia a chémia učitelia často organizujú exkurzie a návštevy výstav ako napríklad expozície v Hornonitrianskom múzeu v Prievidzi, Arborétum v Mlynároch, Anatomicko – patologické oddelenie a Hematologické oddelenie Nemocnice v Bojniciach i ekologickú skládku Hatter v Handlovej.

Podporujeme tiež účasť našich žiakov v najrozličnejších súťažiach, ako napríklad „Poznaj a chráň“ a „Dni zeme“ – celomestské súťaže organizované Centrom voľného času Relax v Handlovej, kde naši študenti pravidelne obsadzujú popredné miesta.

Zo súťaží celoštátneho charakteru treba uviesť predovšetkým stredoškolskú odbornú činnosť, kde naši žiaci v posledných rokoch zaznamenali niekoľko pozoruhodných úspechov, napríklad: Nina Matušková v školskom roku 1996/1997 s prácou "História antikoncepcie" obsadila 1. miesto v krajskom kole SOČ a postúpila do celoštátnej prehliadky, Anna Lenčová s prácou SOČ na tému „Odpady“ zvíťazila v krajskom kole tejto súťaže a postúpila nielen na celoštátnu prehliadku, ale zúčastnila sa i medzinárodnej prezentácie v belgickom meste Namur, kde prácu obhajovala vo francúzskom jazyku (šk. rok 1997/1998).

2. miesto v krajskom kole SOČ s prácou na tému „Steroidy“ obsadila Vladimíra Točeková (šk. rok 2002/2003) a zúčastnila sa aj celoštátnej prehliadky. V súťažiach z chémie za veľmi dobrý výsledok považujeme 5. miesto v krajskom kole olympiády z chémie, ktoré dosiahla v školskom roku 1998/1999 študentka Alena Ondrejková a viaceré práce z oblasti chémie na regionálnych a krajských kolách súťaží v stredoškolskej odbornej činnosti.

O kvalite prípravy našich študentov v predmetoch biológia a chémia svedčí i fakt, že každoročne máme vysoké percento úspešnosti v prijímaní na vysoké školy, kde študenti robia prijímacie skúšky z uvedených predmetov, najmä na lekárske a farmaceutické fakulty.

RNDr. Marian Šorl, predseda predmetovej komisie biológie a chémie.

Anglický, nemecký a španielsky jazyk

Vyučovanie cudzích jazykov je dnes významnou súčasťou gymnaziálneho vzdelávacieho systému. Svedčí o tom i skutočnosť, že až 32% všetkých vyučovacích hodín na škole predstavujú hodiny cudzích jazykov. Okrem povinného vyučovania žiaci majú možnosť komunikovať vo vybranom jazyku prostredníctvom voliteľných predmetov a tiež záujmových krúžkov v mimovyučovacom čase. Na tunajšej škole sa vyučujú 4 svetové jazyky. Všetci žiaci sa učia anglický jazyk, ako druhý cudzí jazyk sa vyučuje:

  • nemecký jazyk – 197 žiakov
  • francúzsky jazyk – 126 žiakov
  • španielsky jazyk – 42 žiakov

V školskom roku 1995 – 1996 pôsobila na našej škole lektorka anglického jazyka Jennifer Weston. Jej účinkovanie na škole bolo prínosom pre praktické zvládnutie angličtiny nielen pre žiakov, ale aj pre vyučujúcich.

V rámci francúzskeho a nemeckého jazyka sa žiaci zúčastňujú medzinárodných študentských výmen v rámci programu SOCRATES. Pravidelne sa zúčastňujú súťaží, hlavne olympiád, kde sme v posledných rokoch dosiahli významné úspechy a to najmä:

  • 2. miesto Michala Richtera v krajskom kole olympiády v nemeckom jazyku a postup do celoštátnej súťaže – rok 2002
  • 1. miesto Michala Marasa v krajskom kole olympiády v anglickom jazyku, postup do celoštátneho kola a umiestnenie na 3. mieste – rok 2004

Vzácnou príležitosťou na rozvoj komunikatívnych schopností bol výmenný pobyt našich študentov v Spolkovej republike Nemecko. Pod vedením Ing. Tatiany Palušovej žiaci realizovali projekt „Nemci v Handlovej, Slováci vo Voerde“ v spolupráci s Gesamtschule Voerde. V uplynulom školskom roku navštívila najskôr skupina našich študentov mestečko Voerde, neskôr prišli na dvojtýždňový pobyt nemeckí študenti k nám. Pre obe skupiny znamenal tento projekt nie len jazykové, ale aj kultúrne, poznávacie a ľudské obohatenie.

Spolu s výmenami, ktoré praktizujeme už dlhšiu dobu s Francúzskom a ktoré sú popísané v osobitnej časti tejto publikácie, predstavuje tento spôsob osobnej komunikácie študentov významný pokrok vo výuke cudzích jazykov pri vstupe našej mladej generácie do Európy.

Mgr. Anna Procnerová, predsedníčka predmetovej komisie cudzích jazykov, vyučujúca ANJ.

Francúzsky jazyk

Vo vyučovaní cudzích jazykov na škole má francúzsky jazyk od 90-tych rokov opäť svoje stále miesto. Počet žiakov zaujímajúcich sa o tento jazyk z roka na rok vzrastal. V roku 1990 sme začínali s jednou skupinou dvanástich žiakov a v tomto školskom roku je ich vyše 120. Dnes máme už medzi našimi absolventmi kolegov, učiteľov francúzskeho jazyka a mnohých, ktorým francúzsky jazyk pomohol úspešne sa presadiť v ich profesionálnej kariére.

Prvé kontakty s Francúzskom získavali naši študenti prostredníctvom poznávacích zájazdov do Paríža. V roku 1996 sme uzavreli dohodu o výmene žiakov s Lycée Marechal Soult v Mazamet, vďaka ktorej spoznávajú naši študenti juhozápadnú časť Francúzska a francúzski žiaci krásy nášho regiónu. Priateľstvá, ktoré vznikli počas týchto pobytov pretrvávajú roky a vzájomné návštevy sa opakujú aj mimo organizovaných pobytov.

Počas tohto pomerne krátkeho obdobia na úspechy prvých účastníkov olympiády vo francúzskom jazyku – Evy Habánovej , Mareka Bednářa, Petry Lenhartovej nadviazali Veronika Petrovska, Simona Nováková.

Marek Bednář úspešne absolvoval konkurz na trojročný štipendijný pobyt a stredoškolské štúdium ukončil v roku 2003 vo Francúzsku, v meste Bordeaux. Po ukončení lýcea pokračuje v štúdiu francúzskej literatúry na tamojšej univerzite.

Prostredníctvom francúzskeho jazyka študentka Anna Lenčová (Mgr.Anna Čížová) prezentovala svoju úspešnú prácu v stredoškolskej odbornej činnosti v belgickom meste Namur..

V školskom roku 2001/2002 naša škola podpísala dohodu s Francúzskym inštitútom v Bratislave, ktorej cieľom je podieľať sa na rozšírenej výučbe francúzskeho jazyka na osemročnom gymnáziu. Francúzsky inštitút poskytuje všestrannú pomoc v príprave skúšok Delf Junior, ktoré v uvedenom školskom roku začala realizovať Mgr. Ľudmila Zaujecová. Prostredníctvom tejto skúšky majú naši študenti možnosť získať európsky certifikát. Francúzsky jazyk umožňuje našim gymnazistom realizovať sa aj v rámci projektov podporovaných EU. V šk.roku 2002-2003 sa vtedajší žiaci prímy a sekundy zúčastnili na medzinárodnej oslave francúzskeho jazyka v rakúskom meste Linz a to boli pre nich prvé skúsenosti s francúzštinou.

V tom istom školskom roku Katarína Pukačová a Vladimíra Kotrčová sa v regionálnom kole v interpretácii francúzskej piesne umiestnili na 3. mieste.

Široké možnosti nám poskytujú aj projekty SOCRATES. College du Sartay, koordinátor školského projektu Farby a tóny Európy na oslavu výročia svojho založenia pozvala všetky budúce členské štáty EU. Študenti tercie a sexty priblížili mladým belgičanom a ich rodinám Slovensko jednak informáciami o nasej krajine, ale aj ľudovým tancom a zdramatizovanou poviedkou o riečke Handlovke. Autorkou poviedky je Michaela Gogová z kvarty. Úspech projektu a veľmi dobré osobné kontakty priviedli Belgičanov do Handlovej a spoločne s nami tak oslávili náš vstup do EU. V projekte budeme pokračovať aj v tomto školskom roku. Príležitosťou využiť jazykové znalosti a preukázať aj športovú zdatnosť a olympijskú myšlienku bola mini –olympiáda, na ktorú nás pozvali z College Bonnecombe v Mazamet. Okrem nových športov (rugby, bedminton), zážitkov z výletov, sú to opäť nové priateľstvá a kontakty , ktoré pretrvávajú..

Sme radi, že sme uspeli aj s našim jazykovým projektom, ktorý realizujeme so žiakmi a učiteľmi z ostrova Groix vo Francúzsku. Čaká nás a našich žiakov veľa práce, ale určite aj pekné zážitky, nové vedomostí z francúzštiny a množstvo nových informácii o ľuďoch a tejto zaujímavej krajine.

Mgr. Mária Krajčovičová, zástupkyňa riaditeľky, vyučujúca FRJ

Geografia

patrí k tým predmetom, v rámci ktorých v predmetových súťažiach dosahujú naši študenti výborné výsledky. K najúspešnejším v posledných rokoch patrila Martina Valušeková, ktorá v školskom roku 1998/1999 získala prvé miesto v krajskom kole geografickej olympiády. Katarína Varsová obsadila v krajskom kole GO v školskom roku 1999/2000 1.miesto a Beata Marková dosiahla vynikajúce umiestnenie v krajskom kole GO v dvoch za sebou nasledujúcich školských rokoch. V školskom roku 2000/2001 sa v celoštátnom kole umiestnila v prvej desiatke. Výborné umiestnenie v krajskom kole geografickej olympiády dosiahli aj Alena Krišková (3.miesto šk.r. 1999/2000), Jana Olahová, (3.miesto šk.rok 2000/2001), Alena Bajanová (3.miesto šk.rok 2001/2002).

Aj v sredoškolskej odbornej činnosti, v odbore geografia sme zaznamenali úspechy. V regionálnom kole v šk. r. 2003/2004 Jana Bartošová a Michaela Fotányová obsadili 1. miesto.

RNDr. Jana Ulbríková, predsedníčka PK GEO, vyuč. MAT,GEO

Fyzika, matematika, informatika

Fyzika a matematika sú všeobecne skôr menej obľúbené predmety. Preto sa neustále snažíme prispieť ku zvýšeniu záujmu o ne napríklad organizovaním exkurzií, besied a súťaží. Jednou s najdôležitejších oblastí je práca s talentovanými žiakmi. V histórii ich bolo veľmi veľa, všetkých nemožno vymenovať. Nedá sa nespomenúť jadrového fyzika svetového formátu, nášho absolventa, univerzitného profesora Jozefa Masarika. Je všestranne vyťažený vysokoškolský učiteľ a vedec. Pôsobí na viacerých zahraničných univerzitách a v rozličných renomovaných inštitúciách. Napriek tomu si nájde čas a príde na besedu s našimi študentmi. Z ďalších našich úspešných absolventov časť pôsobí na tunajšej škole ako stredoškolskí učitelia matematiky, fyziky a informatiky: Mgr. Valéria Pischlová, Mgr. Zuzana Černáková, RNDr. Jana Ulbríková, Mgr. Branislav Botka, Mgr. Ivana Kováčiková. Z ďalších iste budú úspešní vedci či technici: Ivan Brida, Rastislav Bihári, Tomáš Gríger, Jozef Sivek, Michal Strelka, Filip Kotian...

K popularizácii fyziky nepochybne prispievajú aj pravidelne poriadané exkurzie. Navštívili sme už viackrát napríklad Planetárium v Žiari nad Hronom, Jadrovú elektráreň v Mochovciach, Vodnú elektráreň v Gabčíkove, výstavu „Vedecká hračka“ a výstavu Cofax.. Od roku 1999 pravidelne organizujeme súťaž „Maľovaný svet“. Je určená menším deťom, ktoré sa snažíme zaujať a osloviť tým, že maľujú na asfalt obrázky s prírodovedne orientovanou tematikou a snažia sa ich stručne vysvetliť.

K obľúbeným súťažiam s pomerne početnou účasťou žiakov patrí vo fyzike FYZ IQ a v matematike najmä MAKS a KLOKAN. Fyzikálna olympiáda patrí už k tým náročnejším. V ostatných rokoch v nej zaznamenal výrazné úspechy v krajskom kole (2. a 3. miesto) bývalý študent osemročného gymnázia Jožko Sivek.

Od februára tohto roku vstúpili naši študenti aj do sveta internetu a to najmä vďaka projektom Infovek a Počítače pre školy. Prostredníctvom uvedených projektov, do ktorých je naša škola zapojená, majú študenti aj učitelia možnosť využívať kvalitnú výpočtovú techniku a bezplatne služby internetu. Prístup do učební je zabezpečený 11 hodín denne, čo všetci s nadšením využívajú. Vyučovanie informatiky a tiež ďalších predmetov tým nadobudlo nový, modernejší rozmer. Mimoriadne živo je v internetových učebniach i v popoludňajších hodinách a cez prázdniny. Niet pochýb, že aj z týchto žiakov vyrastú úspešní odborníci.

Mgr. Zuzana Černáková, predsedníčka PK MAT-FYZ-INF, vyučujúca matematiky a fyziky.

Slovenský jazyk

Bohatá a rozmanitá činnosť , v rámci predmetov slovenský jazyk, dejepis, náuka o spoločnosti prináša so sebou aj množstvo úspechov v recitačných, tvorivých a umeleckých súťažiach a tiež v súťažiach stredoškolskej odbornej činnosti.

Úzka spolupráca vyučujúcich slovenského jazyka s Mestskou knižnicou a miestnym odborom Matice slovenskej je už dlhoročnou tradíciou. Študenti našej školy sa pravidelne zúčastňujú rôznych súťaží a akcií, ktoré tieto inštitúcie poriadajú v rámci mesta ( súťaž Prebudená pieseň), okresu, kraja i Slovenska. ( Vansovej Lomnička )

K zaujímavým a obľúbeným akciám patria pravidelné besedy žiakov s významnými osobnosťami z nášho kultúrneho života. Študenti určite nezabudnú na návštevu Júliusa Satinského, Ladislava Ťažkého , Antona Baláža, Drahoslava Machalu, Ladislava Švihrana, či Jána Strassera.

V snahe priblížiť zaujímavosti kultúrneho a verejného života, čo najväčšiemu počtu našich študentov, organizujeme pre nich literárne a odborné exkurzie.

S literárnymi prácami a informáciami o aktivitách našich študentov sa môžete stretnúť aj na stránkach časopisov Slovenka, Prieboj, Literárny týždenník.

Úspechov , ktoré sa dotýkajú oblasti literatúry, literárnej tvorby, stredoškolskej odbornej činnosti je skutočne veľa. Chceli by sme pripomenúť aspoň niektoré:

  • 8. júna 1996 odletela študentka 3. ročníka nášho gymnázia Katarína Zeleníková do Clevelandu a niesla spolu s Martinou Moravcovou olympijsky oheň. Do USA išla ako víťazka celoslovenskej súťaže, ktorej úlohou bolo vyjadriť slovom svoj vzťah k olympijskej myšlienke.
  • 1. miesto v krajskom kole v súťaži prednesu Vansovej Lomnička a postup do celoštátneho kola Petry Matiaškovej - 20.9.1997
  • 2. miesto v krajskej súťaži prednedu kresťanskej poézie Lucie Vidovej a 3. miesto Veroniky Daubnerovej - 14.11.1997.
  • 1. miesto v celoslovenskej literárnej súťaži Senica Laca Novomeského študenta Juraja Rašiho a 3. miesto Aleny Kriškovej – 9.11.1998.
  • 3. miesto v krajskej súťaži v prednese kresťanskej poézie, ktoré získala Veronika Strelková – 7.11.1998.
  • 2. miesto v krajskom kole SOČ zo slovenských dejín Zuzany Zacharovej a postup do celoslovenského kola – marec 1988.
  • 1. miesto Barbory Špánikovej v krajskom kole Vansovej Lomničky a postup do celoslovenského kola.
  • 1. miesto Barbory Špánikovej v krajskom kole súťaže prednesu poézie Beniakovo Ponitrie a postup do celoslovenského kola - 1999.
  • 1. miesto v súťaži SOČ v krajskom kole študentky Zuzany Zacharovej s prácou Dni kolied kresťanov Slovenska – 1999.
  • 1. miesto Barbory Špánikovej v celoslovenskom kole súťaže Beniakovo Ponitrie.
  • 2. miesto v súťaži Hviezdoslavov Kubín – krajské kolo Aleny Paukovej – 29.5.1999.
  • Čestné uznanie na celoslovenskom kole súťaže Prečo mám rád slovenčinu získala Alexandra Bašová - 2000.
  • 3. miesto v celoslovenskom kole súťaže SOČ študentky Zuzany Zacharovej - 2000.
  • 1. miesto v krajskom kole súťaže Vansovej Lomnička Barbory Špánikovej.
  • 1. miesto v krajskom a celoslovenskom kole SOČ Kataríny Majdlenovej a Alexandry Bašovej a postup do medzinárodnej súťaže SOČ, kde získali čestné uznanie. Prezentovali sa prácou "Žil správny chlap, ktorý zabával svet." J. Roháč 2001 – talent Trenčianskeho kraja.
  • 2. miesto v celoslovenskom kole súťaže Integrácia Slovenska do NATO študentky Kataríny Lenhartovej.
  • Ocenenie študentov v Primaciálnom paláci v Bratislave – Katarína Lenhartová, Lucia Daubnerová, Katarína Dierová v súťaži Mladí Európania.
  • Prijatie študentov Kataríny Lenhartovej a Jozefa Siveka predsedom vlády SR Mikulášom Dzurindom za súťaž Tri symboly Slovenska na Eurominciach.
  • Študentka Alena Ondrejková obsadila 1. miesto v prednese ľúbostnej poézie – Koyšove Ladce a ocenenia v krajskom kole súťaže Hviezdoslavov Kubín.
  • 1. miesto Kataríny Lenhartovej vo vlastnej tvorbe v súťaži Vansovej Lomnička – v krajskom kole a v celoslovenskom kole, v ktorom študentka získala cenu časopisu Slovenka.
  • 2. miesto v krajskom kole súťaže SOČ Vladimíry Točekovej.
  • Študentská únia Slovenska vyhlásila súťaž na tému Individualizmus verzus tímová práca a ocenili prácu študentiek Kataríny Dierovej a Lucie Daubnerovej.
  • V. r. 2003 v SOČ 2. miesto v krajskom kole obsadili Lucia Daubnerová a Katarína Dierová s prácou Činnosť karpato-nemeckého spolku a postúpili do celoslovenského kola, kde získali čestné uznanie.

Za týmito oceneniami sa skrýva veľa popísaných stránok a veľa času a námahy našich študentov a ich učiteľov, ale aj veľa dobrých pocitov z toho, čo sa podarilo dosiahnúť.

Mgr. Eva Paulíková, predsedníčka PK SJL, DEJ, NOS
Mgr. Dagmar Strmeňová, vyučujúca SJL, NOS

Telesná výchova a šport

Telesná výchova a šport majú svoje stále miesto vo výchovnovzdelávacom procese na našej škole.Popri využívaní športovísk v areáli školy už tradične časť hodín povinnej Tv patrí organizovaniu kurzu plávania pre študentov 1.roč. a sexty v handlovskej krytej plavárni a lyžiarskeho kurzu pre 1. roč. a terciu vo vhodných lyžiarskych podmienkach, v niektorom z lyžiarskych stredísk / v poslednom období Krahule, Skalka, Vyšná Boca /. V školskom roku 2000 – 2001 bola v našej škole zriadená trieda so zameraním na basketbal a plávanie, študenti tejto skupiny majú rozšírené vyučovanie Tv o štyri hodiny športovej prípravy.

V rámci medziškolských športových zápolení sa zapájame pravidelne do postupových súťaží v basketbale, futbale, volejbale, atletike, aerobiku, cezpoľnom behu a šachu. Najtalentovanejší študenti našej školy získavali dobré umiestnenia v rôznych súťažiach v rámci okresu, kraja, niektorí i republiky a aj v reprezentácii SR. Na významné úspechy v minulosti : volejbal dievčatá - 3. miesto v SR / l977 Trstená/, basketbal chlapci 3.m. v SR /1992 Levice/ nadväzujú úspechy jednotlivcov v poslednom období - Martin Urbanovský v cezpoľnom behu 3.m. v SR 2002, Vladimíra Točeková 2. m. v SR letný biatlon 2004, Kristína Jamrichová celoslovenské finále v aerobiku 2004. Úspešné boli aj naše dievčatá vo vedomostnej súťaži o olympizme, keď študentky Varsová Katarína , Šafáriková Mária a Trojáková Daniela v r. 2000 v celoslovenskom finále v Trnave zvíťazili a študentky Daubnerová Lucia, Dierová Katarína a Kašová Kristína o dva roky v Šamoríne obsadili šieste miesto.

Zaujímavé bolo i súťaženie našich žiakov / zo sekundy, tercie, kvarty/ na miniolympiáde vo francúzskom Mazamet v júni 2004 vo futbale, ragby, bedmintone, volejbale a štafete , kde obstáli výborne aj v pre nás niektorých netradičných športoch.

S cieľom zapojiť čo najviac žiakov do športovania pokračujeme aj v účasti na mestom organizovaných podujatiach – Beh Terryho Foxa, Beh olympijského dňa, Challenge day , Handlovské športové hry. V súčasnosti sa tešia obľube žiakov záujmové krúžky volejbalový, turistický a basebalový, ktoré dávajú nádej, že aj v dnešnej dobe počítačov sa aktívny pohyb a šport stane súčasťou ich životného štýlu.

Mgr. František Krajčovič, predseda PK TEV, vyučujúci TEV,BIO

Gymnázium Ivana Bellu v Handlovej: www.gymnovha.edu.sk
webmaster
posledná aktualizácia 18.10.2004