Maturity

Cieľ maturitnej skúšky

Cieľom externej a internej časti maturitnej skúšky z náuky o spoločnosti je overiť, do akej miery získané vedomosti, zručnosti a postoje žiakov zodpovedajú požiadavkám učebných osnov a štandardov.

Všeobecný cieľ je konkretizovaný štruktúrou čiastkových cieľov formulovaných v troch hierarchických usporiadaných rovinách. To znamená, že od preverovania vedomostnej úrovne maturanta postupujeme k prevereniu schopnosti samostatného prístupu pri riešení problémov, argumentačných schopností, od analýzy k syntéze a hodnoteniu až k prevereniu schopnosti prezentovať a obhájiť vlastné projekty, seminárne práce a eseje.

Študent si môže zvoliť pri maturitnej skúške úroveň "A"- ťažšiu formu, alebo úroveň "B"- ľahšiu formu maturitnej skúšky. Pre každú úroveň je predpísaný presný počet oduče-ných hodín počas štúdia a čas potrebný na prípravu a odpoveď:

"A" úroveň
  • 8 hodín
  • 20 minút na prípravu a 20 minút na odpoveď
"B" úroveň
  • 5 hodín
  • 15 minút na prípravu a 15 minút na odpoveď

Vzory maturitných zadaní

Maturitné zadanie - úroveň "A"

Úloha č.1
Vysvetlite pojem osvietenstvo a uveďte jeho hlavné znaky a predstaviteľov.
Úloha č.2
Rozlíšte dve línie v novovekej filozofii a priblížte predstaviteľov jednotlivých smerov aj s ich filozofiou. Kto je autorom výroku: "ESSE EST PERCI PI"
Úloha č.3
Pokúste sa seba charakterizovať podľa Hippokratovej a Galenovej typológie. Čo je jej podstatou? Poznáte aj iné typológie osobnosti. V čom spočíva ich nedostatok?

Maturitné zadanie - úroveň "B"

ÚLOHA č.1
Vysvetlite pojmy - voľby, volebné právo, demokracia.
ÚLOHA č.2
"Dajte mi dieťa do päť rokov a ja vám z neho vychovám génia, umelca alebo vraha." Objasnite tento výrok a vysvetlite základné činitele vo vývine psychiky človeka
Mgr. Dagmar STRMEŇOVÁ

posledná aktualizácia 4.4.2004